Skip to content

Abram Piatt Andrew

Biography

Born in La Porte, Indiana. Graduate of Princeton in 1893. Received Ph.D. from Harvard in 1900. Instructor and assistant professor of economics at Harvard 1900 to 1909.

He served as Director of the United States Mint from November 1, 1909, through June 1910. On May 24, 1910, he ordered the destruction of a number of dies used for production as well as designs for proposed coinage. He left the Mint to serve as Assistant Secretary of the Treasury 1910 to 1912.

Andrew served in the army from December 1914 to May 1919 as head of the American Ambulance Corps. He left with the rank of lieutenant colonel. He received the Croix de Guerre and other awards.

Andrew was elected to Congress as a Republican. He served from September 27, 1921, until his death in Gloucester, Massachusetts.

bio: ApCAB; BDC; DAB; NCAB 14,15; WWWA-I

Source credit: Pete Smith, American Numismatic Biographies

 

NNP is 100% non-profit and independent // Your feedback is essential and welcome. // Your feedback is essential and welcome.